wordpress site hızlandırma

Sahip olduğunuz web sitesinin türüne bakılmaksızın, sitenin hızlı çalışmasını sağlamak çok önemlidir. Araştırmalar, ziyaretçilerin yüklemesi üç saniyeden uzun süren web sitelerini beklemeden terk ettiğini göstermektedir. Bu sebeple WordPress site hızlandırma işlemlerini yaparak kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak web siteniz adına hayatidir. Bununla birlikte, yüksek site hızını korumanız için yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

Neyse ki, Hummingbird (WordPress için ücretsiz hızlandırma eklentisi) uygun pakette tüm gerekli performans odaklı araçları sunar. Eklentiyi önbelleğe alma, GZIP sıkıştırması gibi özellikleri etkinleştirmek için kullanabilir, WordPress site performansını önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

Bu yazıda, web sitesi hızının önemini kısaca açıklayacağız. Ardından, Hummingbird‘ün WordPress site performansınızı iyileştirmede nasıl kullanılacağını dört yoldan izleyeceğiz. Hadi başlayalım!

WordPress Site Hızlandırma

Sayfa Yükleme Performans – Hız Tesi

Sayfa yükleme süreleri, ziyaretçi memnuniyeti ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) dahil olmak üzere, sitenizin performansının neredeyse her yönünü etkiler. Örneğin sayfalar yavaş yüklenirse, ziyaretçilerin sitenizi terk etme olasılığı daha yüksektir. Özellikle birinci sınıf hızlar bekleme eğiliminde olan mobil kullanıcılar için daha fazla geçerlidir.

Dahası, arama motorları web sayfalarının nasıl sıralanacağına karar verirken site hızını dikkate alır. Site trafiğinde SEO optimizasyonu çok önemlidir, bildiğiniz gibi araştırmalar ilk üç arama sonucunun organik arama trafiğinin neredeyse üçte ikisini aldığını gösteriyor. Başka bir deyişle, siteniz arama sonuçlarında ne kadar yüksek görünürse, onu görecek ve tıklayabilecek kişi sayısı o kadar fazla olacaktır.

Hiç şüphe yok ki, WordPress sitenizin performansına dikkat etmeniz zorunluluktur. Web site hızını, Pingdom, GTMetrix, Google PageSpeed Insight gibi yardımcı siteleri kullanarak kolayca kontrol edebilirsiniz. Burada gördüğünüz sonuçlara göre, siteniz hızlı değilse, nedenini merak ediyor olabilirsiniz.

WordPress Site Hızını Etkileyen Faktörler

WordPress sitenizin hızı birçok faktör tarafından etkilenebilir. En önemli unsurlardan bazıları şunlardır:

Web sunucunuz – Her web sunucusu aynı değildir. Dikkatli şekilde seçerek, güvenlik ve hız optimizasyonunu ciddiye alan bir sağlayıcı kullanmak, sitenizi hızlandırmak çok önemlidir.

Hafıza – Sahip olduğunuz sitenin hafızası, hangi hızlara ulaşabileceği konusunda rol oynar. Bellek ve diğer kaynaklar ne kadar fazla olursa, sitenizin aşırı yüklenme olasılığı o kadar düşüktür (özellikle de yüksek trafik seviyelerinde).

Sitenizin teması – Sitenizin teması da site hızını sınırlandırılabilir. Bazı temalar ‘daha ağır’ ya da sahip olduğu daha gereksiz kod var sebebiyle muhtemelen daha yavaş çalışacaktır. Sitenizi oluştururken veya güncellerken, performans için optimize edilmiş tema bulmanız gerekmektedir.

WordPress Site Kurulumundan önce WordPress Tema Seçimi – Dikkat Etmeniz Gereken 15 Önemli Nokta yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Eklentileriniz – Sitenizde çok fazla eklentiye sahip olmanın yavaş çalışmasını sağlayabilecek yaygın bir efsane var olsa da, bu %100 doğru değil. Ancak, kötü kodlanmış eklentiler veya çok fazla işlevsellik içerenler yükleme sürelerinize zarar verebilir.

WordPress E-Ticaret Siteniz için gerekli eklentileri Gerekli WordPress Eklentileri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Temalarınızı, eklentilerinizi ve barındırma planınızı gözden geçirmek, WordPress site performansınızın en iyi durumda olmasını sağlamak için önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Ancak tüm faktörler hesaba katılsa bile, siteniz istediğiniz gibi sorunsuz şekilde çalışmayabilir. Neyse ki, herhangi WordPress site hızlandırma işlemi için başka birçok yol bulunmaktadır.

wordpress hızlandırma eklentisi, hummingbird

Hummingbird Eklentisi ile Sitenizi Geliştirmenin 4 Yolu

WordPress Sitenizi hızlandırmak için kullanabileceğiniz birçok araç var. Çoğu çözüm, faydalı olabilecek, ancak mümkün olan en iyi hızları elde etmek istiyorsanız sitenize çok fazla sayıda eklenti yüklenmesine de yol açan belirli bir optimizasyon stratejisini hedefler.

Bunun yerine, Hummingbird Hız Optimizasyon eklentisi gibi performans optimizasyon araçları seti sunan bir çözümü tercih edebilirsiniz.

Hummingbird eklentisi, ek araçlara veya çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, site hızını çeşitli kolay yöntemlerle geliştirmenize olanak sağlar.

Sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olabilecek dört optimizasyona ir göz atalım.

1. Önbellekleme

Birisi sitenizi her ziyaret ettiğinde, tarayıcısının sitenizin sunucusuna istek göndermesi gerekir. Sunucu daha sonra sayfalarınızı görüntülemek için gereken tüm bilgileri geri gönderir. Çok fazla veri varsa, sunucu çok fazla istek alır veya söz konusu ziyaretçi uzaktaysa, bu işlem gerekenden daha uzun sürebilir.

WordPress önbelleği, sitenizin verilerinden bazılarını daha uygun bir yere kaydederek bu sorunu çözmenin yolunu sunar. Böylece web sitenize daha hızlı erişilebilir, gerekli veriler alınabilir. Genel olarak, sitenizde önbelleğe almayı etkinleştirmek performansı arttırmanın akıllı bir yoludur.

Hummingbird eklentisi, çeşitli önbellekleme türleri sağlayarak bundan faydalanmanızı sağlar:

Hummingbird Eklentisi Önbelleğe Alma

Sayfa önbelleğe almayı, tarayıcı önbelleğe almayı ve daha fazlasını WordPress arka ucunuzdaki uygun olarak adlandırılan Önbellek sekmesinden etkinleştirebilirsiniz. 

hummingbird eklentisi

2. GZIP Sıkıştırma

Muhtemelen büyük dosyaları sıkıştırmanın en çok kullanılan yolu olan .zip uzantısına aşinasınızdır, bildiğiniz gibi yöntem depolama ve taşınmayı kolaylaşır. GZIP benzer fakat daha güçlü bir sıkıştırma yöntemidir. Sitenizdeki dosyaları, süreçte gerekli verileri kaybetmeden daha küçük ve daha hızlı hale getirebilir.

GZIP sıkıştırmasının nasıl çalıştığının detayları biraz karışıktır. Neyse ki, birçok hız optimizasyon tekniği gibi, sitenizde kullanmak için tüm teknik bakımları anlamak gerekmez.

Hummingbird eklentisi ile üç farklı türü etkinleştirmek için Hummingbird> GZIP Sıkıştırma sayfasına gidebilirsiniz:

Hummingbird Eklentisi GZIP

Basitçe sitenizin barındırıldığı sunucunun türünü seçin ve Kuralları Uygula düğmesine basın. Eklenti gerisini halledecek. İsterseniz ayrıca bazı manuel ayarlamalar yapabilirsiniz.

3. Minification – Minyatürleşme

Bir bakıma, minyatürleştirme GZIP sıkıştırmasına benzer. Gereksiz verileri kodunuzdan kaldırarak sitenizin daha hızlı performans göstermesine yardımcı olmanın yoludur. Sunucu – tarayıcı arasında ne kadar az bilgi iletilmek zorunda kalırsa, sayfalarınızın yüklenmesi de o kadar az zaman alır.

Hummingbird’de, minification motoruna WordPress’teki Varlık Optimizasyonu (Asset Optimization) sekmesinden erişebilirsiniz:

hummingbird assest optimization ayarları

Hummingbird Varlık Optimizasyonu

Eklenti, sitenizin dosyalarını tarar ve hangisini beğenirseniz optimize etmenize izin verir. CSS’e aşinaysanız, bazı “sahne arkası” kod dosyalarını sitenizin altbilgisine bile taşıyabilirsiniz. Bu da, WordPress sayfalarını daha da hızlandırmaya yardımcı olabilir.

4. Performans Taramaları

Hangi performans optimizasyon tekniklerini uygularsanız kullanın, sitenize göz atmak ve zaman içinde düzenlemeye devam etmek isteyeceksiniz. Bunu yapmanın yolu, Hummingbird gösterge tablonuzda yapabileceğiniz periyodik performans taramaları yapmaktır:

Hummingbird Performance Scan

Taramaların sonuçları, sitenizi yavaşlatan dosyaları belirlemenize yardımcı olabilir. Dahası, sarı veya kırmızı olarak derecelendirilen her öğenin yanındaki Geliştir düğmesini tıklayabilir ve puanı nasıl getireceğinize dair bazı ipuçları alabilirsiniz. Gerekli iyileştirmeleri yaptığınız wordpress site hızlandırma konusunda önemli adımlar atmış olacaksınız.

WordPress Site Hızlandırma Üzerine Son Düşünceler

Sitenizi hızlı çalışır halde tutmak önemli olmakla birlikte, bunun gerçekleşmesi için gereken tekniklerin hepsini yönetmek zor olabilir. ‘Hepsi birarada’ ücretsiz hız optimizasyon eklentisini kullanmak, en önemli adımları hızlı, kolay bir şekilde uygulamanıza yardımcı olabilir.

wordpress site hızlandırma

Hummingbird, örneğin, sitenizin performansını aşağıdakilerle optimize etmenize olanak sağlar:

  • Caching.
  • GZIP sıkıştırması.
  • Minification.
  • Performans taramaları.

WordPress site hızlandırma işlemlerine ilişkin başka sorunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirebilirsiniz!