wix site kurma

Wix Site Kurma üzerine yapılan inceleme en popüler web sitesi oluşturma platformlarından Wix’i derinlemesine araştırarak, platforumun tüm avantajlarıyla birlikte dezavantajlarını anlamanıza yardımcı olacaktır. Wix nedir, hangi site türlerinde Wix’i kullanmayı düşünmelisiniz, Wix site kurma işlemi sonunda nasıl performans elde edebilirsiniz sorularınıza cevap olması adına oluşturulan inceleme yazımızı okuduktan sonra Wix’in projenize uygun olup olmadığı konusunda yeterli fikre sahip olacaksınız.

İncelemeyi okumanızın ardından yorum yapmaktan veya bize soru sormaktan çekinmeyin. İncelememizle birlikte özellikle site oluşturma platformunu kullanan kullanıcılarımızın platform hakkında yorumları, gelecekte Wix‘i kullanmayı düşünen kullanıcılarımızın sağlıklı karar vermesine yardımcı olacaktır.

İncelememizi okumaya başladığınıza göre;

sorularından en az birine cevap aramaktasınız.

Öyleyse, Wix site kurma incelemesine; Wix’in avantajlarının, dezavantajlarının neler olduğuna bakmaya başlayalım.

wix site kurma

Wix Nedir?

Wix, kodlama yapmanıza gerek kalmadan kendi web sitenizi oluşturmanıza olanak sağlayan bulut tabanlı hizmettir.

Wix kullanırken hiçbir kod bilgisi, web site kurma tecrübesi gerekmez. Platform sayesinde yalnızca sürükle bırak yöntemiyle kısa süre içinde profesyonel görünümlü web sitenize sahip olabilirsiniz.

2006 yılında kurulan şirket dünyadaki en büyük site oluşturucularından birisidir. 110 milyon siteye ev sahipliği yapmakta olan Wix, bu alanda Squarespace, GoDaddy, Weebly, Jimdo gibi büyük rakiplerini geride bırakarak lider durumdadır. (Kaynak Builtwith)

Yine Builtwith’te gördüğünüz gibi Wix yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da hosting çözümleri konusunda en popüler şirkettir.

Wikipedia’daki bilgilere göre Wix, 1800 kişilik çalışan ekibine sahiptir. Bu konuda rakiplerinin çok ilerisindedir.

(Büyüklük farkını görmeniz açısından örnek vermek gerekirse, Squarespace‘in 797 çalışanı, 1.8 milyon kullanıcısı vardır. Jimdo ise 200 çalışanıyla, yaklaşık 420.000 kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır.)

Böylesi büyüklük hem web sitenizin uzun zaman boyunca güvende kalacağını bilmenizi sağlar hem de hataların çok çabuk çözülerek, size gerekli güncellemeleri sağlayacağına güvenebileceğinizi gösterir.

Wix, web sitem için ihtiyaç duyduğum tüm işlevleri sağlıyor mu?

wix artıları, wix nedir

Wix kullanım arayüzü çok basittir. Wix Nedir? bölümünde belirttiğimiz gibi, basit arayüz, herhangi bilgiye sahip olmadan dahi gerçekten çok güzel siteler oluşturmanıza olanak sağlar. Bunun sebebi de profesyonel tasarımcılardan oluşan güçlü ekibe sahip olmalarındandır.

Site oluşturma platformu kullanım kolaylığını, kullanıcılarına sunduğu sezgisel sürükle-bırak yöntemiyle sağlar. Site oluştururken web sitenizde istediğiniz özelliği seçip, istediğiniz yere bırakmanız yeterlidir.

Wix üzerinden;

 • Blog siteleri
 • Online forumlar,
 • Dijital veya Fiziksel ürün satmak adına E-Ticaret siteleri,
 • Randevu siteleri,
 • Kurumsal siteler,
 • Portfolyo siteleri,
 • Kişisel siteler,
 • Kutlama siteleri
 • Ürün tanıtım – Landing siteleri

ve çok daha fazla site kurma imkanına sahipsiniz.

Ancak, özelliklerden bazılarını kullanmak için ödeme yapmanız gerekecektir ki bu da bizi sıradaki başlığa götürür.

Wix Ücretsiz Mi?

Wix ilk adımda size basit, reklam destekli site oluşturmanıza izin veren ücretsiz plan sunmaktadır. Böyle ücretsiz planın olması da platformu deneyebilmenizi sağlar.

Tabii ücretsiz planla oluşturduğunuz web sitenizde Wix reklamları görünür, E-ticaret sitenizde ürünleri gösterebilseniz dahi ödeme almanıza izin vermez, bunun yanında web sitenizde Wix uzantısı kalır.

Yani örneğin; arkadaşınızın doğum gününü kutlamak, düğününüze davetiye sitesi hazırlamak veya profesyonel olmayan küçük tanıtım web siteleri oluşturmak isterseniz ücretsiz plan gayet yeterlidir.

Ancak yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin ücretsiz planda olmaması sebebiyle, ücretsiz seçenek profesyonel kullanıcılara en iyi seçim olmayacaktır. Tabii, E-Ticaret sitesi kurmak isteyen kullanıcı açısından da ücretsiz seçenek makul değildir. Çünkü, ücretsiz planda ürünlerinizi gösterebilir, markanızı tanıtabilir ancak satış yapamazsınız.

Sözün özü, ancak profesyonel görünme amacınız yoksa ücretsiz plan işinizi görecektir.

Wix Ücretsiz planın diğer artısı da, Wix’deki tüm temaları ücretsiz kullanabilmenizin mümkün olmasıdır. En azından herhangi bir paketi satın almadan önce sitenizde neler yapabileceğinizi, sitenizin nasıl görünebileceğini anlamanıza olanak verir.

Ayrıca, yine ücretsiz planda dahi, Wix tarafından telifi alınmış videoları, fotoğrafları, simgeleri web sitenizde kullanabilir, Wix uygulama marketinden (web sitenize ücretli – ücretsiz uygulamalar sağlayan market) web sitenize uygulama ekleyebilirsiniz.

Ek olarak Ücretsiz Planda, 500 MB depolamayla birlikte 1 GB bant genişliği elde edersiniz. Böylesi depolama alanı yeni kurulmuş web sitesine hayli hayli yeter.

Ücretsiz planının avantajlı taraflarından birisi de,  kredi kartı ya da herhangi ödeme bilgisi vermeden platformu kullanabilmenizdir. 

Şimdi Wix ücretli planlara, site türlerine göre Wix site kurma maliyetlerine bakalım:

(Ücretli planların fiyatları ülkelere göre değişir. Örneğin en yüksek paket olan VIP İşletme ABD’de aylık 35 $’ken Türkiye’de aylık 73 ’dir.

Wix Site Kurma İncelemesi yazımız Türkiye’deki fiyatları baz alacaktır. Eğer farklı bir ülkede yaşamaktaysanız aynı planlarla ancak daha farklı maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.)

Wix Ücretleri

Wix fiyatlarıSite’ ve ‘İşletme – E-Ticaret’ diye ikiye ayrılır. İnternetten ürün satışı yaparak online ödeme almak amacındaysanız Wix İşletme – E-Ticaret paketlerini incelemeniz gerekmektedir. Eğer yalnızca profesyonel ya da kurumsal kimliğiniz için site oluşturuyorsanız Wix Site Paketleri size yeterli olacaktır.

Not: Wix fiyatlarındaki en önemli avantajlardan birisi size 14 günlük deneme hakkı vermesidir. 14 günlük süre içerisinde Wix’ten memnun kalmamanız halinde sorgusuz sualsiz harcadığınız tüm parayı geri alabilirsiniz. Ben yazıyı yazmadan önce bu özelliği denemek istedim, para 2 iş günü içerisinde hesabıma aynen aktarıldı.

Site Planları

Wix site fiyatları

Standart Paket (Aylık 17,50 )

Wix ücretsiz planı denediyseniz görmüşsünüzdür, sitenizin en üstünde Wix reklamı çıkar. Wix Standart Paket gördüğünüz wix reklamları sitenizden kaldırır.

Daha önemlisi Wix Standart Paket size ilk yıl için ücretsiz alan adı verir (Normalde en ucuz .com uzantılı alan adı 50’dir. Kaynak isimtescil). Ücretsiz sunduğu alan adınızı web sitenize bağlayabilirsiniz. (örneğiniz, siteniz www.isminiz.com adresinde bulunabilir).

Standart pakette, 3GB depolama alanı, 2GB bant genişliği elde edersiniz. Kişisel kullanıma gayet uygun.

Ayrıca, paket dahilinde size 30 “video dakikası” verilir. – özelliğin adından da anlaşılacağı gibi, Wix’e 30 dakikalık video yükleyebilirsiniz. Çoğu durumda Youtube benzeri sosyal platforma video yüklemenin daha faydalı olacağı göz önüne alındığında (hem sosyal paylaşım hem de abonelik kolaylığı sebebiyle), bunun olsa da olur olmasa da olur özellik olduğunu düşünüyorum. Web sitenizde yapmak istediklerinize bağlı olarak, yine de böyle bir özelliğe de sahip olmak güzel olabilir.

Sınırsız Paket (Aylık 26 )

Sınırsız Paket, ‘Standart Paket’ ile temel işlevsellik bakımından oldukça benzer, ancak size verdiği önemli eklerden bir tanesi 75 $ ‘lık Reklam Kuponu kullanımıdır.

Wix Reklam Kuponları Google Adwords, Bing Ads gibi platformlarda reklam verirken kullanılabilir. Bu, oluşturduğunuz web sitenizin tanıtımında çok işe yarayacak, kullanışlı özelliklerdendir.

Sınırsız Paket aynı zamanda size 60 $ değerinde iki kupon daha verir.

Toplam 120 Dolar değerindeki kuponlardan birisi site trafiğinizi güçlendirerek kullanıcı sayınızı arttırmak amacıyla, diğeri ise sitenize gelen kullanıcılarınızı detaylı şekilde analiz etmeniz adına oluşturulmuş uygulamaları kullanabilmenizi sağlar.

Son olarak, “Sınırsız” planda, size 10 GB depolama, sınırsız bant genişliği, 1 saatlik video süresi verir.

VIP (Aylık 50 )

VIP paket size ‘Sınırsız’ paketten daha fazla depolama alanıyla birlikte daha uzun video yükleme süresi sağlar. Tam olarak söylemek gerekirse paket dahilinde 20 GB Depolama, Sınırsız bant genişliği, 2 saatlik video yükleme süresi elde edersiniz.

Ayrıca, Wix VIP Paket’te, markanız için logo oluşturma aracına sahip olursunuz. Profesyonel ekiplerce oluşturulan logolar kurumsal marka kimliğinize, hedef kitlenize, ürününüze, şirket adınıza bağlı olarak kafanızdaki istek doğrultusunda size sunulur.

VIP paketinin en önemli özelliği ise Müşteri Hizmetinde öncelikli destek hakkına sahip olmanızdır. Bu özellik olası sorunlarınızın kısa süre içinde çözülmesine olanak sağlar.

Bununla birlikte yine Sınırsız Paket’te olduğu gibi site trafiğinizi arttırabilmek ve detaylı müşteri analizi elde edebilmek amacıyla kullanabileceğiniz toplam 120 dolarlık kupon hesabınıza tanımlanır.

İşletme – E-Ticaret Paketleri

wix e ticaret

Temel İşletme (Aylık 35 )

Temel İşletme Paketi, e-ticareti kolaylaştıran en ucuz Wix planıdır. Paket, 26 değerindeki ‘Sınırsız’ pakete benzer, ancak size daha fazla depolama alanı sağlar (10 GB yerine 20 GB depolama alanı), daha fazla Wix video yükleme saati sunar (1 saat yerine 5 saat). Aynı zamanda Google Analytics’le de bütünleşir.

Bence, Wix’in Temel İşletme planı nispeten zengin özelliklere sahip, ödeme alma kolaylığı sunan, özellikle küçük – orta ölçekli işletmeler için mantıklı e-ticaret sitesi kurma çözümlerinden. Wix kullanım kolaylığı, yüksek olmayan ücretleriyle hem kendi markanızı oluşturup büyütmenize hem marka tanınırlığınıza hem de çok kolay şekilde ürün satışı yapmanıza olanak sağlamakta.

Sınırsız İşletme (Aylık 50 )

‘Sınırsız İşletme’ paketi ‘Temel İşletme’ paketiyle aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptir.

Ek olarak, kişisel VIP plandaki gibi, markanız için logo oluşturma araçları sunar.

Tabii bunun yanında daha fazla depolama alanı (35 GB), Wix video yükleme saati (10 saat) hesabınıza tanımlanır.

Vip İşletme (Aylık 73 )

“VIP İşletme” paketi, Wix tarafından “tam süit” olarak tanımlanır. 50 GB depolama alanı, sınırsız bant genişliği, Wix sitenize sınırsız video yükleme imkanıyla tam anlamıyla uçuk kullanım haklarına sahip olursunuz.

Ancak kişisel VIP planında olduğu gibi, burada aslında ekstra ödeme yaptığınız temel şey öncelikli destek imkanıdır.

Bu sebeple, size yüksek öncelikli müşteri hizmeti servisi gerekliyse e-ticaret sitesi kurma aşamasında kesinlikle VIP İşletme Paketini satın almalısınız.

Yine tabii VIP İşletme paketinde de, Sınırsız İşletme ve Kişisel Vip paketteki gibi, markanız için logo oluşturma aracına sahip olursunuz.

Domain Bağlama

Wix üzerinden yeni alan adı kaydedebilir veya zaten sahip olduğunuz alana sitenizi bağlanabilirsiniz.

Eğer henüz alan adınız yoksa, Wix paketlerinden herhangi birisini satın aldığınızda size 1 yıl ücretsiz alan adı hediye edilir.

Daha önce de belirttiğim gibi .com uzantılı alan adları en az 50 fiyata sahiptir. Yine de almak istediğiniz alan adı fiyatını isimtescil.com üzerinden kontrol edebilirsiniz. Yine ilk yılın sonunda alan adınızı yenilemeniz gerektiğinde Wix’in alan adınız için sunduğu yenileme ücretiyle, isimtescil gibi alan adı sağlayıcıların fiyatlarını karşılaştırabilir gerektiğinde sizin açınızdan daha uygun olan fiyata alan adınızı yenileyebilirsiniz.

Ancak ilk başta, henüz kayıtlı alan adınız yoksa ve web sitenizi Wix üzerinden oluşturmaya karar verdiyseniz, gereksiz masrafa hiç gerek yok. Alan adı satın almakla uğraşmayın, zaten Wix size bedava alan adı sunuyor.

Hosting – Web Sitenizi Barındırma

Squarespace, Shopify gibi benzer web sitesi oluşturma platformlarında olduğu gibi, Wix de kendi ücretsiz hosting uygulamasını kullanmanızı zorunlu tutmaktadır. Herhangi farklı firmadan hosting satın alıp, Wix ile kurduğunuz web sitenizi farklı hosting firması üzerinden yönetemezsiniz.

Açıkcası zaten bunu yapmanız gereksiz masraf olacaktır. Wix sitenizi kendi serverlarında herhangi ek ücret almadan barındırmaktadır.

Hosting konusunda Wix kullanıcılarına %99.8 oranında çalışma süresi sunmakta. Çok kısa süreli bakımlar hariç web siteniz sürekli çalışır durumda, online olacaktır.

Wix Nedir başlığında incelediğimiz gibi şirket, web site oluşturma platformları arasında en fazla sayıda çalışana sahip şirket. Özellikle farkettiğiniz gibi son yıllarda gittikçe büyüyorlar, hosting barındırma hizmeti konusunda da içiniz rahat olsun.

E-Posta Hizmeti

Şirket uzantılı e-posta adreslerini Wix üzerinden tanımlayabilirsiz. Şirket, iki lider şirket olan Google’ın G-Suite ve Microsoft’un 365 hizmetlerini kullanmaktadır.

Şirket info e-posta adresleri için posta kutusu Wix üzerinden satın alınabilir veya alan adınızın DNS ayarlarını yapılandırarak web sitenize mail adresi oluşturabilirsiniz.

Ancak tabii ki, bahsettiğim posta servisleri ücretli planlardan herhangi birisini satın almanız halinde kullanılabilir.

Wix Temaları

Wix site kurma işlemlerinde kullanabilmeniz adına 500’den fazla tema seçeneği sunar. Bunun yanında sunduğu temaların hepsi ücretsizdir.

Tema konusunda platform rakiplerine büyük fark atmaktadır. Örneğin Wix’in ana rakiplerinden Squarespace yalnızca 100 tema sunarken, sunduğu temalar ücretsiz değildir. Aynı şekilde Shopify ve Bigcommerce de profesyonel temalarını ücretsiz sunmaz.

Wix’in en sevdiğim özelliklerinden birisi oluşturduğunuz sitelerin acayip güzel görünmesidir. Kolay kullanımı sebebiyle pek uğraşmadan Wix temaları ile çok güzel siteler oluşturabiliyorsunuz.

Platformun temalarının profesyonel, modern, ilgi çekici görüntüsünün sebebi tabii şirketin büyüklüğü, buna bağlı olarak tasarımcılarının yeteneği.

Wix’in inanılmaz tema hizmeti sebebiyle platform üzerinden oluşturulan web siteleri kendin yap web siteleri gibi amatör durmuyor.

Temaların hepsinin profesyonel ekiplerce hazırlanması sebebiyle font boşlukları, yazı tipleri, yüksek kaliteli fotoğraflar her şey tasarım kurallarına uygun hazırlanmış.

Tema, tasarım konularında gönül rahatlığıyla Wix’e güvenebilirsiniz.

Tabii yukarıdaki cümlede fotoğrafçılıktan bahsederken atlamamak gereken önemli bir nokta daha var; Wix site kurma aşamasında dilediğinizce kullanabilmeniz adına profesyonel fotoğrafçıların çektiği fotoğraflardan oluşan geniş kütüphanesini size ücretsiz sunmaktadır. Bunun yanında, herhangi telif ücretine maruz kalmadan ShutterStock’a da Wix Editor üzerinden doğrudan erişebilirsiniz.

Wix Temaları sezgisel kategoriler halinde düzenlenmiştir; bu, ihtiyaçlarınızı karşılayacak web site temasını oldukça kolay şekilde bulabileceğiniz anlamına gelir.

Wix kullanmaya başladığınızda görebileceğiniz gibi, fazla sayıda tema çok belirgin özelliklerle tanımlanmıştır. Örneğin e-ticaret sitesi kurmak istediğinizde markanıza, müşteri kitlenize, ürün gamınıza göre dilediğiniz kategoriden direkt size uygun olan temayı bulabilirsiniz.

Böyle bir durumu örneğin Wix’in direkt rakiplerinden olan Jimdo ile karşılaştıralım. Jimdo’da dört ana kategori, her kategoride yalnızca birkaç tema var. Bu durum, ne yaratıcılığınızı sunmanıza ne de isteklerinizi web sitenize yansıtmanıza olanak sağlayabilir.

Diğer taraftan Wix’in tema havuzu, Wix’in nasıl büyük bir gücü temsil ettiğini göstermektedir.

Web sitenizde kullanmak istediğiniz temayı seçtiğinizde Wix’in size örnek metinler, resimler ile birlikte web sitenize uygun düzen ayarladığını göreceksiniz. Böyle örnekler, web sitesi kurma işlemlerine henüz başlamadan sitenizin nasıl görüneceğine dair kafanızda çıkarım oluşturmanıza olanak sağlar. Ek olarak, neyi nasıl yapabileceğinize ilişkin bilgiyi de Wix’in örnekleri sayesinde kolayca elde edebilirsiniz.

Zaten ücretsiz planda da temayı seçtikten sonra her şeyin ne kadar kolay geliştiğini göreceksiniz.

Ancak, Önemli Uyarı: web sitenize doğru temayı bulup, sitenizi buna göre kurup, daha sonra da buna sıkı sıkıya bağlı kalmanız gerekmektedir. Çünkü site temasını daha sonra değiştiremezsiniz. Yani, tema değiştirebilirsiniz ancak neredeyse her şeye sıfırdan başlamanız gerekir. Bu durum, yalnızca Wix temalarının değil, bence direkt Wix’in en kötü yanı. Çünkü böyle değişiklikler yapmanız gerektiğinde acayip can sıkıcı oluyor. Örneğin az önce örnek verdiğimiz Wix’in ana rakiplerinden Shopify ve SquareSpace herhangi içeriği kaybetmeden temalar arasında geçiş yapmanıza izin verir.

Gerçi şu da var, web sitenizin tasarımını değiştirmeniz kullanıcı deneyimi açısından uygun olmayacaktır. Ani tasarım değişiklikleri kullanıcı kitlenizi elinizde tutmanıza zarar verir. Ancak yine de bu sizin seçiminiz olmalı, Wix’in değil.

Animasyonlar

Site oluşturma platformu, sahip olduğu yetenekle, web sitenize paralaks kaydırma, animasyonlar, video arka planları gibi işlevler eklemeyi kolaylaştırır.

Tabii böyle Wix’in böyle yeteneğinin olması bunu kullanmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Animasyonlar güzel görünse de her sitede performans sorunlarına sebep olur. Bu yüzden web siteleri genelde artık sadeliğe önem verir. Bence herhangi bir web sitesinde animasyon kullanmak pek mantıklı değil.

Zaten Wix’de de animasyon işlevleri, performansı artırmak ve kullanıcının mobil verisini yüksek miktarda tüketmemek amacıyla mobil görünümde otomatik olarak devre dışı bırakılır.

İçerik Yönetimi ve Arayüz

wix site kurma, wix kullanımı

Wix site kurma araçları size üç seçenek sunar:

Wix ADI (Artificial Design Intelligence – Yapay Tasarım Zekası)

Bilgisayarlardan ne kadar nefret ettiğiniz, web sitesi kurmanın – yönetmenin ya da herhangi teknolojik işlem yapmanın ne kadar zor olduğunu düşünmeniz hiç önemli değil. Wix ADI, herkes tarafından çok basit şekilde kullanılabilir. Wix ADI ile istediğiniz her şeyi kafanızdaki şekilde hayata geçirebilirsiniz.

Tasarım Yapay Zekası’nı kullanarak size yardımcı olmak adına Wix ADI, size web sitenizle ilgili temel sorular sorar, işletmenizin rakipleri ve muadilleri üzerinden çevrimiçi aramalarda elde edilebilecek her türlü bilgiyi toplar, marka kimliğiniz üzerinden size istediğiniz tasarımı oluşturur.

Daha sonra istediğiniz herhangi düzenleme de, sayfaları sizin için otomatik olarak düzenleyen Wix Kullanıcı Arayüzü‘ndeki sürükle – bırak yöntemiyle tarafınızca yapılır.

Wix Editor

Wix Editor, bazı temel bilgisayar becerileri gerektirir. Kabaca yazı hazırlarken Microsoft Word’ü kullanmanın karmaşıklığına eşittir.

Wix Editor, sayfa düzenini değiştirebilmeniz adına size esneklik sunar, ancak tam teşekküllü HTML / CSS çözümüne kıyasla kısıtlamalar vardır.

Corvid

Wix’ten Corvid (eski adıyla “Wix Code“), veritabanı koleksiyonları oluşturmanıza olanak sağlar.

Yukarıdaki tanım korkutucu geliyorsa tanımı şöyle basitleştirebilirim; Veri Koleksiyonlarını elektronik tablo olarak düşünün.

Corvid, elektronik tablo oluşturmanıza, ardından elektronik tablodaki verilerle doldurulmuş şablonu kullanarak otomatik olarak birçok web sayfası oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca javascript, Uygulama Programı Arabirimleri (API), özel sayfa davranışları eklemenizi sağlar.

Corvid kesinlikle Wix Site Kurma araçlarındaki teknik yetenek. Teknik konularda yeteneğinizin veya bilginizin olmadığını düşünüp Corvid’i hiç kullanmasanız bile, ileride yazılımcı kiralamaya karar verdiğinizde Corvid sayesinde Wix üzerinden yapabilecekleriniz ucu bucağı aşıyor.

Corvid, Wix’in sınırlarını dilediğinizce genişletebileceğiniz önemli araçlardan.

Wix, iddia ettiği kadar mobil kullanım dostu mu?

Giderek daha fazla sayıda kullanıcı, yalnızca mobil telefonlarıyla internete erişim sağlıyor. Yani, mobil kullanım kolaylığı web siteniz için şart!

Şirket, “web sitenizin mobil uyumlu versiyonuyla her ekranda harika görüneceğini” iddia etmekte. Açıkcası söylediği gibi web sitenizin mobil uyumlu görünümünü kişiselleştirme işlemlerinin çoğunu yapmakta.

Ancak; Bununla birlikte, Wix, absolute positioning (mutlak konumlandırma) adı verilen bir şey kullanır; bu da, web öğelerinin, kullanıcının ekranına göre değil piksellerce konumlandırıldığı anlamına gelir. Mutlak konumlandırma, konumlandırma öğelerinde daha fazla esneklik sağlar ama diğer taraftan web sitenizin farklı ekran boyutlarına uyum sağlayamayabileceği anlamına gelir.

Pratikte bu durum, mobil versiyonuna dikkat etmezseniz, web sayfasının bazı bölümlerinin ekrandan kaybolacağı anlamına gelir.

Wix’in Squarespace, Shopify gibi rakipleri tam anlamıyla responsive design (duyarlı tasarım ) kullanmaktadır. Yani Squarespace ve Shopify‘da sayfa öğeleri görüntüleme cihazının ekranına göre konumlandırılmakta, site tasarımınız otomatik olarak görüntülendiği herhangi cihaza göre ayarlanmaktadır.

Aslında açık olmak gerekirse, Wix mobil cihazlardaki öğeleri gizlemeyi, yeniden boyutlandırmayı ve taşımayı, kısacısı tüm tasarımı kolaylaştırır. Bunu yapabilmeniz adına size bir ‘mobil görünüm’ örneği sunararak, örnek üzerinden canlı olarak tasarım işlemlerini yapabilmenizi sağlar. Bu nedenle, biraz düşünce ve çabayla, mobil cihazda da tutarlı şekilde iyi görünen web sitesi oluşturabilirsiniz. Ancak işlem yine de gereksiz vakit kaybı, Wix’in buna çözüm sunması gerekmekte.

Web sitemin kaynak koduna erişebilir miyim? Sağlayıcıları değiştirebilir veya web sitemi dışa aktarabilir miyim?

Eğer Wix site kurma aşamasında teknik tarafta yer almayan Wix ADI veya Wix Editor sürümlerini kullanıyorsanız, platform size web sitenizin koduna erişmenize, CSS dosyalarını değiştirmenize veya web sitenizi başka sağlayıcıya aktarmanıza izin vermiyor.

Wix E-Ticaret

Wix üzerinden satış yapabilmek için Temel İşletme (ayda 35 ) veya daha yüksek bir işletme paketine ihtiyacınız vardır.

Eğer işletme ve e-ticaret paketlerinden herhangi birisini alırsanız, ilk kez e-ticaret sitesi kurarak satış yapmak isteyen girişimciler için Wix’in e-ticaret’i nasıl kolaylaştırdığını görebilirsiniz.

Wix e-ticaret açısından harika iş çıkartmaktadır. Başlamak çok hızlı ve kolaydır, yalnızca verileri girip, ödeme seçeneklerini ayarlayarak satışa başlayabilirsiniz. Ek olarak, size sunduğu Wix Reklam Kuponları sayesinde ilk aşamada çok ihtiyacınız olacak olan tanıtımlara siteniz hazır olduğunda hemen başlayarak, markanızı büyütebilirsiniz.

Wix Site Kurma –  Temel E-Ticaret Özellikleri

Wix, küçük – orta ölçekli işletmelere çeşitli e-ticaret özellikleri sunar:

 • Dijital ve fiziksel sınırsız sayıda varyasyona sahip sınırsız sayıda ürün satışı
 • Kullanıcıların ürünlerinizi filtreleme ve sıralama yapmalarına izin verme imkanı
 • Mobil uygulama kullanarak mağazanızı telefonunuzdan yönetme olanağı
 • Fiziksel ürünlerde gönderim izleme bilgileri (Yurtdışı – yurtiçi seçtiğiniz kargo şirketleri aracılığıyla)
 • Alışveriş sepetine ürün ekleyip alışı gerçekleştirmemiş müşterilerinize koruyucu araçlar (sitenizi satın alma işleminin ortasında bırakan müşterilerinizle iletişim kurmanıza olanak sağlar – genellikle işlemlerini tamamlamak adına indirim kodu veya başka bir teşvikle müşterilerinizi alım yapmaya ikna edebilirsiniz.)

Wix, özellikle dijital ürünleri satmayı çok kolaylaştırır – tam bir acemi olsanız dahi kısa süre içerisinde web sitesini oluşturarak, bir saat içinde dijital ürünleri satmaya başlayabilirsiniz (tabii eğer ürün üretilmiş olarak elinizdeyse). Wix, müşterilerinizin ürünlerini indirmeleri için yerleşik işlevler sağlar, bunun yanında, satın alımları onaylamak adına otomatik e-postalar gönderir.

Wix ayrıca oldukça esnek vergi ve nakliye seçeneklerine sahiptir. Ürün satarken ülke ve bölge bazında vergi ayarlayabilirsiniz. Rakibi Shopify’dan farklı olarak, ne yazık ki, Wix’te vergi işlemleri, manuel olarak yapılması gerekmektedir.

Ayrıca bölge başına kargo gönderim ücretlerini ayarlayabilir, ağırlığa veya fiyata göre(örneğin belirli satın alım ücretlerinde kargo bedava gibi) nakliyeyi hesaplamak için şirket kurallarınızı yapılandırabilirsiniz.

Bunlar çok önemli özelliklerdir ancak Wix e-ticaret konusunda birkaç önemli kısıtlamaya sahiptir.

Öncelikle; Wix, dropshipping yapmayı kolaylaştırmaz.

Dropshipping, sattıklarınızı stokta saklamadığınız e-ticaret gerçekleştirme yöntemidir (siparişi alırsınız, elektronik olarak tedarikçinize gönderirsiniz, onlar da malları müşterinize teslim ederler – mağazanız yalnızca aracıdır.) Wix’te ise ürüne sahip olan tedarikçiyle direkt bağlantı kuramazsınız.

Aslında müşterilerinin istekleri doğrultusunda dropshipping çalışmaları devam ediyor. Ancak ben inceleme yazısını yazarken, Wix henüz dropshipping konusunda önerilecek platformlardan değil.

İkinci önemli nokta, satış noktası (POS) işlevi yalnızca ABD’de kullanılabilir.

Satış noktası işlevi, kart okuyucular veya barkod tarayıcılar gibi donanımlar kullanarak yalnızca çevrimiçi değil, aynı zamanda fiziksel yerlerde (örneğin mağazanızda) satış yapmanıza olanak tanır. Mağazanızda yaptığınız satışı olduğu gibi site envanterinizle senkronize eder. (Örneğin, ürünü mağazanızda da satıyorsanız, stok seviyeleriniz e-ticaret sitenizde satışınıza göre güncellenir).

Bu özellikten ABD dışından yararlanamamak çok kötü. Özellikle fiziksel mağazaya sahip kullanıcılar için çok önemli özelliklerden.

Tabii konun artı tarafı da var; Shopify veya Ecwid gibi özel bir e-ticaret uygulamasını mağazanıza entegre ederek Dropshipping ve Satış Noktasında var olan boşlukları doldurabilirsiniz. Bu platformların her ikisi de, ürünleri Wix e-ticaret sitesinde görüntülemenize olanak sağlarken, satış noktası işlevini de kullanmanıza izin verir.

Ancak bu, tabii ki, ek maliyet ile mümkündür.

Ödeme ağ geçitleri ve işlem ücretleri

Wix oldukça fazla sayıda ödeme ağ geçidiyle çalışır. Seçenekler bulunduğunuz yere bağlı olarak değişebilir, ancak toplamda 21 seçenek bulunmaktadır. Paypal, Stripe, Square, Worldpay gibi büyük yurtdışı firmalarının yanında PayU gibi Türk menşeili firmalarla da çalışabilirsiniz.

Yine de Wix’in ödeme ağları, rakipleri BigCommerce veya Shopify (sırasıyla 40+ ve 100+ ödeme ağı seçeneği sunarlar) tarafından sağlananlardan daha az sayıdadır. Ancak diğer rakibi olan Squarespace (yalnızca 2 ödeme ağına sahiptir – Stripe, Paypal) tarafından sağlananlardan oldukça geniştir.

Wix üzerinden kullandığınız ödeme ağı sistemi anlaşma şartlarına bağlı, doğal olarak, kesinti yapsa da Wix’in ödeme ağları konusunda en önemli avantajı sizden hiçbir kesinti yapmaması, bununla birlikte, hiçbir işlem ücreti talep etmemesidir.

Çünkü Wix’in rakipleri, ödeme ağlarının kesintilerine ek olarak, kendileri de aldığınız ücretten kesinti yapar. Özellikle dış ödeme ağı kullanıyorsanız işlem ücreti tahsil eden Shopify gibi büyük rakipleri bu konuda Wix’e karşı dezavantajlıdır.

Yine de akılda bulundurulmalı ki, Wix, çevrimiçi satışların ana gelir kaynağı olduğu büyük boyutlu işletmelere en uygun seçenek değildir; böyle büyük boyutlu işletmeler için Bigcommerce veya Shopify daha uygun olacaktır.

Ancak, küçük ya da orta ölçekli şirketlerle, e-ticaret piyasasına yeni giren girişimciler açısından, Wix her anlamda belki de en uygun seçenektir.

Diğer uygulamalarla entegrasyon

wix site kurma, wix uygulamaları, wix app market

Wix site oluşturma platformu, bazıları Wix tarafından, bazıları ise üçüncü taraflarca yapılan, 250’den fazla uygulama bulunduran Wix Uygulama Marketine sahiptir. Uygulamaların kimisi bedavayken kimisi çeşitli ücretlere sahiptir.

Ücretli uygulamalar ücretsiz sürümlerini de kullanıcılara sunsa dahi o uygulamaların”ücretsiz” sürümleri yalnızca sınırlı işlevselliğe sahiptir.

Wix Uygulama Market’in kullanımı kolaydır. Kullanıcılarınızla direkt iletişime geçebileceğiniz çevrimiçi sohbet, açılır pencereler, HTML kutular dahil olmak üzere web sitenize ekleyebileceğiniz birçok kullanışlı işlev sunar.

Veri yakalama ve e-posta pazarlaması

Wix, müşterilerinizin size mesaj göndererek, markanızla iletişime geçebilmesi için bazı temel yerleşik iletişim formları sunar.

Tabii ki kendi İletişim Formunuzu oluşturmak isterseniz FormBuilder uygulamasıyla da bunu yapabilirsiniz.

Diğer taraftan e-posta pazarlaması hakkında önemli özelliklerden birisi de şudur; Wix web sitenizde toplanan iletişim bilgilerini otomatik olarak web sitenizin ‘kişi listesine’ ekler. Ayrıca tabii ki, kişileri manuel olarak da listenize ekleyebilirsiniz.

Bu konu hiçbir rakibinde olmayan şöyle ilginç bir Wix özelliği meydana getirir; web sitenize yerleşik e-posta pazarlaması.

Wix, ‘ShoutOut‘ işlevini kullanarak abonelerinize reklam veya tanıtım bültenleri göndermenizi sağlar. Wix size üç ücretsiz ShoutOut (e-posta yayını) ve 5000 e-posta hakkı tanır. Piyasada olanlar bilir ki, bu ücretsiz haklar oldukça cömerttir. Örneğin, birçok e-posta pazarlama uygulaması dahi size böyle cömert teklifler sunmaz.

Tabii Wix’in ücretsiz paketi size yeterli değilse ekstra ödeme yaparak daha fazla hakka sahip olabilirsiniz.

Bunun yanında web sitenize HTML bloğu ekleyerek harici bir posta sağlayıcısı (örneğin GetResponse, AWeber, MailChimp, Campaign Monitor vb.) kullanabilirsiniz. Bence Wix’in sistemi, özellikle fiyat politikası daha uygun. Ancak tabii ki aldığınız tekliflere göre, istediğiniz gibi seçme hakkınız vardır. Bu da müşteri dostu, iyi özelliklerdendir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Site analizi

Wix SEO

Wix SEO işlevselliği genel olarak oldukça iyidir – aşağıdakiler dahil temel SEO görevlerini kolayca gerçekleştirmenize olanak sağlar:

 • Alternatif metin ekleme
 • Meta açıklamaları ekleme
 • Sayfa URL’lerini düzenleme
 • 301 yönlendirmeleri oluşturma

Özellikle SEO acemilerine hitap edebilecek en önemli SEO özelliği Wix’in ‘SEO Wiz’ aracıdır. SEO Wiz, web sitenizi arama motorlarında optimize etmek amacıyla temel adımlarda size rehberlik ederken; sayfa başlıklarınızı, meta açıklamalarınızı, alternatif metinlerinizi vs. güncellemenize yardımcı olur. Tüm bu SEO terimlerinin ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa dahi endişelenmeyin – Wix’in SEO Wiz’i ne yaptığınızı, daha önemlisi neden yaptığınızı size açıklamakta.

Ayrıca eğer Wix paketlerinden birisine sahipseniz, SEO Wiz sitenizi Google Search Console’a (Google Arama Konsolu) kaydetmenize yardımcı olmaktadır.

Ancak SEO konusunda hiç sıkıntı yok diyemeyiz. Wix SEO işlevselliğinde en önemli sıkıntı, Wix’in Hızlandırılmış Mobil Sayfalara (AMP) destek vermemesidir.

AMP sayfaların mobil cihazlarda çok hızlı şekilde yüklenmesine olanak sağlar(kimi tasarım öğelerinden feragat ederek), dolayısıyla AMP, web sitenize SEO konusunda avantaj sağlamaktadır.

Wix’in kilit rakipleri Squarespace, Bigcommerce ve Shopify, AMP’ye çeşitli şekillerde destek sağlamaktadır.

Site Analizi – Kullanıcı Dönüşümlerini İzleme

Wix, analitik araçlar açısında çok iyi desteklere sahiptir. Aşağıdaki uygulamalar yerleşik olarak sisteme entegre edilmiştir:

Başka herhangi üçüncü taraf kodunu veya pikselini uygulamak için Google Tag Manager (Google Etiket Yöneticisi) kullanılabilir veya dönüşümleri izlemek adına doğrudan sitenize özel kod ekleyebilirsiniz.

Destek

İnceleme yazısını yazmadan önce Wix’i kullanırken, sahip oldukları geniş makale kitaplığı sayesinde bilmek istediğim hemen hemen her şeyin cevaplarını bulabildim. Ayrıca, herhangi bir sıkıntı yaşamanız halinde başvurabileceğiniz, çok iyi detaylandırılmış, neredeyse her soruya cevap bulabileceğiniz Wix Yardım Merkezi‘ne göz atabilirsiniz.

Yardım Merkezinde ihtiyacınız olanı bulamıyorsanız, problemle ilgili destek sayfasının altındaki ‘Bu sorunuzu yanıtladı mı?’ sorusuna ‘Hayır’ cevabını vererek destek hattıyla iletişime geçebilirsiniz. Çok basit şekilde, “bize ulaşın” bağlantısı bunu yapmanıza yetecektir.

Wix, telefonla ve e-postayla destek sağlar, ancak canlı sohbet imkanı yoktur.

Wix’in ana rakiplerinin tümü telefon desteği sağlamaz, bu konuda Wix avantajlıdır.

Ancak, ne yazık ki Wix’in Türkçe telefon destek hattı yoktur. İngilizce bilen kullanıcılar içinse telefon desteği 7/24 mevcuttur. Ayrıca, Pazartesi-Cuma çalışma saatleri içerisinde İspanyolca, İtalyanca, Portekizce destek hatları mevcuttur. Telefonla destek için geri arama isteğinde bulunmanız gerekir; bu durum, en azından telefon başında beklemeniz gerekmediği anlamına gelir. Wix’e göre, çoğu geri arama 5 dakika içinde gerçekleşmektedir. (eğer bahsettikleri süre doğruysa etkileyici derecede kısa süre).

Ayrıca destek için e-posta bileti de oluşturabilirsiniz. Wix, bunları yanıtlamak için herhangi zaman aralığı sunmaz, yalnızca ‘en kısa sürede’ geri dönme sözü verir. Benim sorduğum soruda, Wix destek ekibinin üyesi bir sonraki iş günü başında bana geri dönüş sağladı.

Tabii VIP paketlerden birisine sahipseniz, hesapla ilişkili e-posta adresini kullandığınız sürece bu bekleme süreleri sizi etkilemeyecektir, öncelik hakkı sizin olacaktır.

Wix Site Kurma İnceleme Sonuçları / Wix Kullanmalı Mıyım?

wix kullanımı

Wix, acemi kullanıcıların dahi, birçok işlevselliğe sahip web siteleri oluşturmasını sağlar.

Göreceli olarak düşük aylık ücret karşılığında blog, forum, e-ticaret sitesi, resim galerisi, posta listesi, haber bültenleri, randevu rezervasyonu gibi birçok özelliğe sahip web sitenizi kurabilirsiniz.

Web’in ilk günlerinde, oluşturulması için bir servetle birlikte uzun zamana mal olacak etkileşimli web siteleri artık çok uygun harcamalarla, kısa süre içinde oluşturulabilir.

Ayrıca Wix kullanımı çok kolaydır – çok iyi tasarlanmış sihirbazlar, destek araçları, eğitim videoları, en gergin kullanıcılar için bile çok etkili yardım dosyaları vardır.

Yine Destek bölümünde belirttiğim gibi, Wix’in yardımları çok iyi yazılmış – teknik terimler dahil her şey çok net şekilde açıklanıyor. Buna ek olarak, aklıma takılan sorularda da arama araçları bana her seferinde hemen hemen cevap veren kısa, güncel makaleler sunmakta.

Ancak Wix’in, bazı kusurlar ya da eksiklikleri yok diyemeyiz.

Mutlak konumlandırmanın kullanımı gerçekten dezavantaj. Sitenizin mobil sürümünün uygun şekilde görüntülenmesini sağlamak adına mevcut çözümler olsa da, Wix bu konuda daha kapsamlı çözüm oluşturmak zorunda.

Diğer önemli dezavantaj, Wix’in fikrinizi değiştirmeyi zorlaştırmasıdır. Web site kurma aşamasının ilk adımında seçtiğiniz temaya bağlı kalmanız veya en başta siteyi tamamen yeniden yapılandırmanız gerekir. Bunlar da can sıkıcı işlemlerdir.

Sonuçta, Wix, nispeten düşük bütçeli küçük-orta ölçekli işletmeler veya kişisel web siteleri için çok iyi bir seçimdir. Çok sayıda özelliği olan çekici web sitesi kurmak istiyorsanız, Wix sağladığı işlevsellik ile rakiplerinin önüne geçmektedir.

Aşağıda, Wix’in temel avantajlarının ve dezavantajlarının özetini bulacaksınız. Wix’i denemekle ilgileniyorsanız, ücretsiz deneme sürümünden de yararlanabilirsiniz.

Wix’in Artıları

 • Kullanımı kolaydır.
 • Uygun fiyatlı.
 • Sitenizde kullanılmak üzere profesyonelce çekilmiş çok çeşitli fotoğraflar içerir. Önde gelen diğer birçok web sitesi oluşturma aracında durum böyle değil.
 • Yüksek kalitede, faydalı örnek içeriklere sahip çok çeşitli temalar (500+) bulunmaktadır.
 • Kullanabileceğiniz çok fazla özellik ve işlev mevcuttur.
 • Wix’te dahili e-posta pazarlama aracı sağlanmıştır. Rakiplerinden belki de en önemli farklından birisi budur. Şirketiniz gelişmesi adına bu özelliğin değeri inanılmaz derecede yüksektir.
 • SEO işlevselliği oldukça iyidir.
 • Mağazanızın işlevselliğini artırmak amacıyla oldukça iyi stoklanmış uygulama mağazası mevcuttur. Tasarım ve işlevlerle ilgili neredeyse her özelliği ücretsiz sürümde deneme imkanınız vardır. Hatta girişiminizle ilgili olmayan konularda direkt ücretsiz plan dahilindeki siteyi kullanabilirsiniz.
 • Wix’ten memnun kalmamanız halinde 14 gün içinde işlemi iptal edebilirsiniz. Paranız sorgusuz sualsiz hesabınıza olduğu gibi aktarılmaktadır.

Wix’in Eksileri

 • Wix site kurma işlemlerini tamamladıktan sonra, sitenizi başka temaya kolayca geçiremezsiniz.
 • Kurduğunuz web sitenizin verilerinizi dışa aktaramazsınız.
 • Bir Wix sitesinin mobil cihazda düzgün görüntülenmesini sağlamak adına geçici çözümler bulunmaktadır. Ancak bu durum gereksiz zaman kaybına sebep olur.

Wix vs WordPress

wix wordpress karşılaştırma

WordPress hem kişisel – kurumsal site oluşturma hem de tüm özellikleriyle e-ticaret sitesi kurma amacıyla kullanılabilir. WordPress site kurma işlemlerinde hosting hizmeti ve tema ayrıca satın alınmalıdır. 500 civarında harcama yaparak WordPress site kurma işlemini tamamlarsınız.

WordPress site kurma işlemlerinde daha fazla özelleştirme imkanınız vardır ancak tabii WordPress sitenizde her şeyin kontrolü sizin elinizde olacağı için site kurma ve bakım süreçleri biraz daha meşakatlidir. Ancak, zaten hem WordPress Dersleri hem de WordPress Hataları ve Çözümler yazılarımızla size bu konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Diğer taraftan WordPress E-ticaret sitesi kurma adımları için WordPress E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

WordPress sınırsız bir havuzdur. Biraz daha meşakatli olsa da, WordPress’i de kolayca öğrenebilir, isteklerinizi sınırlara takılmadan gerçekleştirebilirsiniz.